یک متخصص بیماری‌های عفونی با تاکید بر این که برخی علائم در مبتلایان به کرونا می‌تواند ماندگار و مزمن شود، گفت: بسته به شدت بیماری اولیه و یا بستری شدن، نوع علائم متفاوت است.

به گزارش روابط عمومی شرکت پیشخوان خدمات ایرانیان  به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ، آقای دکتر داوود یادگاری نیا، درباره شباهت علائم ابتلا به کووید ۱۹ با سایر بیماری‌ها، اظهار کرد: زمانی که با پاندمی کرونا مواجه هستیم طبیعتا هر علامتی همانند درد بدن، کوفتگی، ضعف و بی حالی به دلیل ماهیت اپیدمیولوژی بر نوع تشخیص اثر گذار است، درحالیکه بسیاری از بیماری‌ها نظیر آنفولانزا شباهت زیادی به علائم بالینی کووید ۱۹ دارند.

رییس مرکز بیماری‌های عفونی و گرمسیری با اشاره به این که علائم آنفولانزا دقیقا به کرونا شباهت دارد، افزود: تهوع، استفراغ، گرفتگی و آبریزش بینی، سرفه، کوفتگی بدن، بی حالی، ضعف و بی اشتهایی از جمله علائمی است که در آنفولانزا و کرونا مشترک است.
عضو هیئت علمی دانشگاه با تاکید بر این که باید مسائل اپیدمیولوژی در پاندمی‌ها در نظر گرفته شود توضیح داد: هر زمان که اعلام می‌کنیم با اپیدمی فصلی آنفولانزا روبرو شده‌ایم باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که ممکن است لزوما فرد به بیماری دیگری غیر از کرونا مبتلا شده باشد.

رعایت شیوه نامه‌ها بهداشتی آنفولانزای فصلی را مهار کرده است

این متخصص عفونی با تاکید بر این که خوشبختانه با رعایت مسائل پیشگیرانه همانند استفاده از ماسک، دستکش، شست وشوی مکرر دست‌ها تا به امروز موردی از بیماری آنفولانزای فصلی گزارش نشده است، ادامه داد: اگر چنانچه آنفولانزای فصلی شیوع پیدا کند، تفکیک بیماران مبتلا به آنفولانزا با کووید ۱۹ پیچیده‌تر خواهد شد.

وی عنوان کرد: یکی از مهمترین علائمی که آنفولانزای فصلی را از کووید تفکیک میکند، اختلال در حس بویایی و چشایی است، در صورتیکه در آنفولانزا این موضوع به ندرت دیده میشود.

دکتر یادگاری نیا با بیان این که بسیاری از بیماری‌های ریوی مثل پنومونی‌ها، عفونت‌های ادراری، خونی و یا زائده‌های پوستی ممکن است با کرونا اشتباه گرفته شود، ادامه داد: به دلیل تنوع بالای مبتلایان به کرونا ممکن است این بیماری علائم متنوعی را ایجاد کرده و با بسیاری از بیماری‌ها اشتباه گرفته شود.
هر علامت بالینی را به کرونا ربط ندهید
رییس مرکز بیماری‌های عفونی و گرمسیری با اشاره به این که ممکن است در برخی موارد بیماری‌های گوارشی و یا عفونت‌های روده با کرونا اشتباه گرفته شود، هشدار داد: نباید به محض مشاهده هر علامت و نشانه‌ای آن را به کرونا ربط دهیم و یا بی‌تفاوت از کنار آن بگذریم چرا که ممکن است این نشانه‌های مشترک در پاندمی مربوط به بیماری دیگری باشد و در صورت تاخیر در درمان فرد را با عوارض جبران ناپذیری روبرو کند.
سندرم‌های کرونا پس از درمان
وی در ادامه توضیحاتی درباره سندرم‌های کرونا پس از درمان مبتلایان ارایه داد و گفت: در یک کرونای ساده ممکن است ۱۰ درصد بیماران تا ۲۱ روز دارای علامت باشند، در افرادی که کرونا دارند و در بیمارستان بستری می‌شوند نیز پس از ترخیص ممکن است بیمار تا ۹۰ روز علائم غیر اختصاصی کرونا را داشته باشد.
دکتر یادگاری نیا افزود: معمولا دیده شده تنها ۱۲،۵ درصد از بهبود یافتگان کرونایی پس از ترخیص از بیمارستان بی‌علامت هستند، درصورتیکه تعداد زیادی از این افراد حتی پس از ترخیص و یا تا مدت‌ها دچار علائمی نظیر بی اشتهایی، ضعف مفاصل، مشکلات روحی و یا تنگی نفس نیز هستند.
رییس مرکز بیماری‌های عفونی و گرمسیری با بیان این که ممکن است در ۴۰ درصد از مبتلایان به کرونا، علائم و عوارض بیماری تا مدت‌ها باقی بماند خاطرنشان کرد: باید عوارض پست کووید مدنظر باشد تا اگر چنانچه علائمی همانند افسردگی، هیجان و بی قراری ماندگار شد حتما مداخلات جدی انجام شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: در برخی مبتلایان به کرونا پس از بهبود حتی تا سه ماه هم علائم عصبی دیده شده است.
دکتر یادگاری نیا تاکید کرد: اگر علائم و نشانه‌های بیماری‌های دیگری پس از بهبودی با کووید ۱۹ ادامه دار و یا علامت‌های دیگری هم اضافه شد باید مداخلات درمانی انجام شود.